Pamiętaj!

Poddanie się profilaktycznemu badaniu kolonoskopowemu może uchronić nas przed ciężką, często nieuleczalną chorobą. Rak jelita grubego jest drugim pod względem częstości występowania nowotworem złośliwym w Polsce.

W Polsce od 2000 r. w ramach Narodowego Programu Zwalczania Chorób Nowotworowych każda osoba w wieku 50-69 lat może się poddać bezpłatnej kolonoskopii. Do tego badania kwalifikują się również osoby w wieku 40-49 lat, których krewni pierwszego stopnia (rodzice, rodzeństwo) chorowali na raka jelita grubego.

Uruchamiane dodatkowe programy profilaktycznych badań endoskopowych znacznie poprawiają ich dostępność.

Wskaźnik przeżyć 5-letnich od dnia wykrycia choroby wynosi 42,5%. Zwraca uwagę rosnąca tendencja zachorowalności i umieralności szczególnie w krajach Europy Wschodniej.

Potwierdzonymi czynnikami wpływającymi na zachorowalność są:

 1. Uwarunkowania genetyczne (rodzinna polipowatość jelita grubego), zespoły genetyczne (Lyncha, Gardnera, Turota, Zanca) – ryzyko zachorowania u tych osób wynosi od 80 do 100%.
 2. Nieswoiste zapalenie jelita grubego – choroba Leśniowskiego-Crohna – ryzyko 20%.
 3. Wiek – znaczny wzrost zachorowalności u osób po 60 roku życia.

Czynnikami ryzyka, na które mamy wpływ i których powinniśmy unikać są:

 1. Dieta bogata w czerwone mięso, produkty przetworzone, tłuszcze zwierzęce
 2. Wysoka kaloryczność
 3. Otyłość
 4. Dieta uboga w błonnik i wapń
 5. Używki (alkohol, palenie tytoniu)

Znaczenie badań przesiewowych

Badania kolonoskopowe, a więc poszukiwanie i leczenie bezobjawowych postaci raka i gruczolaków (polipów) jelita grubego, zmniejszają zachorowalność i umieralność z powodu raka jelita grubego o 60-80!

Nie zwlekaj – zgłoś się na badanie!

Często zadawane pytania

Co to jest rak jelita grubego?

Rak jelita grubego jest groźną chorobą nowotworową. W Polsce odnotowuje się około 16 tys. nowych zachorowań rocznie, a ok. 11.000 osób umiera z powodu raka jelita grubego.

Jakie są objawy?

Niestety, objawy występują najczęściej w zaawansowanym stadium choroby, kiedy szanse na wyleczenie są znacznie mniejsze. Do najważniejszych należą:

 • obecność krwi w stolcu
 • zmiana rytmu wypróżnień
 • biegunki na przemian z zaparciami
 • ból brzucha
Czy można uniknąć choroby?

Rzeczywiście można choroby uniknąć poprzez kolonoskopowe usuwanie zmian przednowotworowych , polipów. Można także wykryć i usunąć nowotwór we wczesnym stadium, kiedy nie ma jeszcze objawów.

Po co się badać, skoro nic mi nie dolega?

Niebezpiecznym i od lat panującym poglądem w dużej części naszego społeczeństwa jest niechęć do wykonywania badań, z powodu braku dolegliwości – czyli bólu i innych objawów ze strony układu pokarmowego. Choroba nowotworowa w jej początkowym stadium / czyli kiedy nie daje objawów/ jest całkowicie wyleczalna!

Na czym polega kolonoskopia?

Kolonoskopia jest badaniem przeprowadzanym przez lekarza specjalistę gastroenterologa lub chirurga, w krótkotrwałym znieczuleniu ogólnym /pod nadzorem lekarza anestezjologa/ – czyli całkowicie bezbolesnym. Pacjent nie wymaga hospitalizacji, badany jest ambulatoryjnie.

Kto powinien poddać się badaniu kolonoskopowemu w ramach naszego projektu?

 1. Każda osoba w wieku od 50 do 65 roku życia.
 2. Jeśli wśród najbliższych była osoba chora – pomiędzy 40 a 49 rokiem życia, które mają krewnego pierwszego stopnia, u którego rozpoznano raka jelita grubego.
 3. Pacjenci z rozpoznanym obciążeniem genetycznym – od 25 do 49 roku życia z rodzin, w których występuje zespół Lyncha.
Skontaktuj się z nami
Szczegółowe informacje i rejestracja:
tel. 663 282 903

Powiatowe Centrum Zdrowia S.A. w Kluczborku,
ul. M. Skłodowskiej-Curie 23
Budynek "D" pokój 032 we wtorki i czwartki
w godz. 15.00 - 18.00 oraz w soboty 8.00 - 11.00.